0
The current route :

از شکاکی رنج می برم؛ راهنمایی بفرمایید.

ناشناس ( تحصیلات : راهنمایی ، 14 ساله )

سلام ببخشید مزاحمتون شدم .من جدیدا انسان فوق العاده شکاکی میکنم .وفکر میکنم که مردم وهم سن وسال های خودم مدام پست سرم بدگویی میکنند. وقتی عرق میکنم در سالن ورزشی پشت شلوارم خیس میشود وبا خود میگویم نکند دیگران به من بخندند یا بگویند من دستشویی کرده ام واز این قبیل مسایل.لطفا جواب بدید وراهنمایی بفرمایید.ممنون میشم.یاعلی


مشاور: خانم فهمیده

سلام از اینکه ما را برای همراهی انتخاب کرده اید از شما سپاسگزاریم.
در سن و سال نوجوانی همیشه نظر دیگران اهمیت پیدا می‌کند در واقع همه ما پا به سنین نوجوانی که می‌گذاریم مرتب خودمان را در آینه چک می‌کنیم و مدام می‌خواهیم در نظر دیگران خوب و موجه جلوه کنیم. به مرور زمان افکاری در ذهنمان شکل می‌گیرد که باید در مقابل چشم جنس مخالف زیبا و جذاب به نظر برسیم. این مسئله که امروز فکر شما همراه عزیز را به خود معطوف داشته است،‌یک مسئله‌ی طبیعی است و پس از چند سال بهتر خواهد شد. اما در حال حاضر متوجه هستم که شما درگیری ذهنی زیادی دارید که عذابتان می‌دهد. دوست خوبم چند نکته را مد نظر داشته باشید اول این که ما بیش از اندازه فکر می‌کنیم دیگران ما را مورد مشاهده و دقت قرار می‌دهند این در حالی است که اگر از دیگران بپرسیم که مثلا دیروز چه پوشیده بودم حتی به سختی ممکن است به یاد بیاورند. در واقع خود ما نیز در ارتباط با دیگران همین رفتار را داریم،‌ما نیز چندان به تیپ و ظاهر دیگران توجه نداریم و مثلا متوجه عرق دست فلان دوستمان نمی‌شویم. ممکن است پس از چند سال به یکباره توجه کنیم و به یکی از دوستانمان بگوییم که آیا از ابتدا مثلا فلان خال را در گردنش داشته؟ و او متعجب می‌شود چرا که همه ما تصور می‌کنیم دیگران مدام ما را می‌بینند در حالی که این امر واقعیت ندارد. این یکی از اصول روانشناسی است که همه انسان ها تصور می‌کنند که مرکز توجه دیگرانند و به این ترتیب مدام رفتار دیگران را بر این اساس تحلیل می‌کنند در حالی که تنها بازیگران و افراد مشهور بیرون از خانه زیاد مورد ملاحظه و توجه قرار می‌گیرند. دوست خوبم متوجه باشید که ما عیوب خودمان را متوجه می‌شویم عرق زیاد شما را ممکن است برخی از افراد دقیق احیانا متوجه شوند ولی اکثر افراد هیچ گاه متوجه آن نمی‌شوند. بدگویی پشت سر همه انسان ها ممکن است وجود داشته باشد اما رویکرد ما چه می‌تواند باشد؟ شما می‌توانید با بدگویی پشت سرتان مقابله کنید؟
خیر
چرا که پشت سر شما بوده است. اصلا مقابله با آن چه اهمیتی دارد؟ اگر برای شخصی مهم هستم و این همه به من فکر می‌کند که پشت سرم حرف بزند و بدگویی کند،‌خب بگذار عمرش را صرف فکر کردن به من کند. می‌پذیرم که بدگویی اقای الف پیش آقای ب بر ذهن آقای ب اثر منفی می‌گذارد اما باید بدانید اول این که اگر کسی کاملا تحت تاثیر حرف دیگران است بگذار تحت تاثیر باشد و شما به آن کاری نداشته باش و سعی کن با او ارتباط زیادی نداشته باشی. اما اگر انسان عاقلی باشد در برخورد با شما پی می‌برد که حرف های اقای الف اشتباه بوده و به واقعیت شخصیت شما پی‌می‌برد. مسئله دیگر این است که اگر من اشکالی را دارم که می‌روند و پشت سرم حرف می‌زنند بهتر است به جای غصه خوردن و فکر به اینگونه مسائل در جهت اصلاح خویش برآیم. به نظرم بهتر است استرس های این دوران را گذرا بدانید و در نهایت بدانید که تمام این فکرهای شما را اغلب همسالانتان به نحوی (فرد به فرد فرق دارد) دارید.
برایتان آرامش و فکر و بهترین ها را از خدا می‌طلبم.

بیشتر بخوانید:
شدت استرس به چه عواملی بستگی دارد؟

نظرات کاربران
Send Comment
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.