0

ناشناس

چیکار کنم زود باور و ساده لوح نباشم؟

ناشناس ( تحصیلات : کم سواد ، 20 ساله )

باسلام. مشکل من سادگی و زود باور بودنمه که خیلی برام دردسر درست کرده. ارامش من رو گرفته. سادگی م باعث‌ اعتماد به دیگران باز شدن روی دیگران شده. هر چه تلاش میکنم این مشکلم رو به شیوه های مختلف اصلاح کنم درست نمیشه. از راه نوشتن از راه تلقین. اخلاقم سر این موضوع خیلی بد شده. چه کنم سریع به کسی اعتماد نکنم چه کنم راز دلم رو با کسی در میون نذارم؟ چه کنم زود باور و ساده لوح نباشم؟


مشاور: مشاور راسخون

سلام همراه گرامی

گفتنی است که زودباوری به معنای قبول بدون تحقیق گفتار و نظر دیگران، نشان دهنده این واقعیت است که احیاناً در زمینه های مورد نظر دارای تجربه و اطلاعات کافی نیستید و یا این که بیش از حد به شخصیت و اطلاعات طرف مقابل خود اطمینان دارید، به گونه ای که ترجیح می دهید بدون کنکاش و ... نظر وی را بپذیرید؛ بنابراین برخی از زمینه های رهایی از زودباوری مورد نظر عبارت است از:

1. توجه کردن به نظر مخالف و احتمالات دیگر موجود در مسأله مورد نظر
2. پرسش از دلایل فرد مورد نظر و کند و کاو آن تا اطلاعات بیشتری در خصوص مسأله مورد نظر نصیب تان گردد.
3.  بهره گیری بیشتر از تجربیات خود در رابطه با دیگران
4. آموزش مهارت تصمیم گیری
5. آموزش مهارت تفکر نقاد. نقد کردن نظر دیگران به معنای پرسیدن سئوال و ارزیابی کردن نظر آن هاست، نه به معنی زیر سئوال بردن و کم ارزش جلوه دادن نظر آن ها؛ لذا با قاطعیت و اعتماد به نفس باشید. در حقیقت نه بی‌دلیل چیزی را بپذیرید و نه بی‌دلیل آن را رد کنید.
6. مطالعات خود را در زمینه هایی که بیش از همه مواقع گوش تان به دهن دیگران است، افزایش دهید.
7. از شکست نترسید. بسیاری از مواقع ما انسان ها فقط و فقط برای رهایی از شکست، سعی می کنیم از دیگران تبعیت کرده و به مرور زمان کار به جایی می رسد که تلقین پذیر و به عبارتی زودباور می گردیم؛ لذا از شکست نهراسید تا بتوانید افکار خود را در زندگی عملی سازید.

موفق باشید.

Send Comment
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
Thursday, September 17, 2020
Estimated time of study: