0

حکم وقف مال در صورت مالک نبودن

پرسش :

فردی که مالک نیست می تواند مالی را وقف کند؟


پاسخ :
واقف باید مالک عین موقوفه باشد.

مطابق ماده ۵٧ ‏قانون مدنی: «واقف باید مالک مالی باشد که وقف می کند و به علاوه دارای اهلیتی باشد که در معاملات معتبر است.»

البته برابر ماده ۶۴ ‏قانون مدنی: «مالی را که منافع آن موقتاً متعلق به دیگری است می توان وقف نمود و همچنین ملکی که در آن حق ارتفاق موجود است جایز است، بدون اینکه به حق مزبور خللی وارد آید.»

البته بدیهی است که اگر حقی که برای دیگری در مال وقف وجود دارد مانع از تصرف مالک در آن باشد،وقف نافذ نیست مانند زمانی که مالی در رهن دیگری است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان اوقاف و امور خیریه
Send Comment
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.