محسن رضایی

محسن رضایی
محسن رضایی فرمانده نظامی، اقتصاددان و سیاستمدار ایرانی است که هم‌اکنون به‌عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت می‌کند. او همچنین مدرس دانشگاه امام حسین (علیه السلام) است.
 
شناسنامه
 10 شهریور سال 1333 ه.ش  تولد
 -  درگذشت
 -  علت درگذشت
 -  آرامگاه
 ایرانی  ملیت
 اسلام  دین
 شیعه  مذهب
محسن سبزوار رضایی میرقائد  دیگر نام ها
 دکترای اقتصاد  تحصیلات
 دانشگاه تهران  دانشگاه
 سیاسی، نظامی  زمینه فعالیت
 -  سبک
 از ابتدای دهه 1350 ه.ش  سال های فعالیت
 چند تألیف  آثار مهم
 دریافت نشان فتح  جایزه ها
 http://rezaee.ir  وبگاه رسمی
 معصومه خدنگ  همسر
 احمد، سارا، علی، زهرا و مهدیه  فرزندان
 پدر: نجف  والدین

زندگی نامه

تولد
محسن رضایی در شهریور 1333 ه.ش و در هنگامۀ کوچ پاییزه عشایر بختیاری به سوی قشلاق، در روستای بنه‌وار بابااحمد، از توابع شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان زاده شد. در خانواده ای مذهبی و دوستدار اهل بیت (علیهم السلام) به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی را در شهر نفتخیز مسجدسلیمان گذراند. به کمک چند تن از همسالانش، انجمن مذهبی «دین و دانش» را در مسجد جامع چشمه علی بنیان نهاد.
 
محسن رضایی

وی سال 1353 ه.ش ازدواج کرد، همسرش خانم معصومه خدنگ نام دارد، که از سوی امام جماعت مسجد جامع احمدیه نارمک به او معرفی شد، حاصل این ازدواج پنچ فرزند به نام های احمد، سارا، علی، زهرا و مهدیه است.  

سمت و فعالیت ها

فعالیت های علمی
تحصیلات
او پس از پایان دبستان و بخشی از تحصیلات متوسطه در دبیرستان سینا، در آزمون ورودی هنرستان صنعتی شرکت ملی نفت پذیرفته شد، و در سال 1348 ه.ش به اهواز هجرت نمود و در محله خزعیله یا سچّه ساکن شد. در همین دوران بود که مبارزاتش علیه رژیم پهلوی را آغاز کرد و در زمانی که برای شرکت در کنکور آماده میشد توسط ساواک دستگیر شد، و پس از 5 ماه تحمل زندان و شکنجه آزاد شد، و پس از آن فعالیت های سیاسی اش را گسترش داد.
 
محسن رضایی

وی در سال 1353 ه.ش در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت پذیرفته شد، و به تهران آمد او در سال‌های نخست حضور در تهران، وارد مبارزات چریکی علیه سلطنت پهلوی شد.در کنار مبارزه و تحصیل دانش، در بخش مهندسی «طراحی پایه» کارخانجات ارج و ایران تایر، مشغول به کار شد. رضایی که تحصیلات دانشگاهی خود را در سال ۱۳۵۳ رها کرده بود، پس از برقراری صلح، ضمن تغییر رشته از مهندسی مکانیک به اقتصاد، مقطع کارشناسی را از مرکز آموزش سازمان برنامه و بودجه دریافت کرد. سپس کارشناسی ارشد و دکتری اقتصاد را در سال ۱۳۷۹ ه.ش از دانشگاه تهران اخذ نمود. رساله دکتری وی که در سال ۱۳۷۹ ه.ش نگاشته شده، در قالب یک کتاب منتشر شده است.
 
محسن رضایی

فعالیت های اجتماعی
او در دوران فرماندهی سپاه پاسداران به تاسیس دانشگاه امام حسین (علیه السلام) و دانشگاه بقیه الله (عجل الله تعالی فرجه) اقدام کرد، و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء را تاسیس کرد. همچنین شکل گیری نیروی زمینی، هوایی و دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز توسط او پی ریزی شد.
 
محسن رضایی

فعالیت های سیاسی
او یکی از اعضای هیئت 12 نفره تدوین اساسنامه سپاه پاسداران در زمستان سال 1357 ه.ش بود و با حمایت امام خمینی (س) در خرداد ماه سال 1358 ه.ش واحد اطلاعات و بررسی های سیاسی را در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بنا نهاد و تا سال 1363 ه.ش فرماندهی آن را برعهده داشت. او در سال 1369 ه.ش از سوی حضرت امام به فرماندهی کل سپاه پاسداران منصوب شد و تا سال 1376 ه.ش در این سمت باقی ماند، در این سال از سمت خود استعفا داد و از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.
 
محسن رضایی

رضایی در سال 1378 ه.ش در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد، و آرای لازم را کسب نکرد، همچنین در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 ه.ش ثبت نام کرد و دو روز پیش از برگزاری انتخابات کناره گیری کرد. پس از آن در سال 1388 ه.ش نیز وارد میدان انتخابات ریاست جمهوری شد و سومین نفر از میان 4 کاندیدای شرکت کننده در انتخابات شد، وی در سال 1392 ه.ش نیز در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد، و موفق به کسب آرای مورد نیاز نشد.
 
محسن رضایی

آثار

- ایران آینده در افق چشم‌انداز، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان چاپ و انتشارات، ۱۳۸۵ ه.ش. شابک: ۹۶۴–۴۲۲-۴۳۹–۶
- آئین فتح: سخنرانی برادر محسن رضائی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیرامون استراتژی جنگ در شرایط کنونی و اهمیت مسئله غافلگیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - تبلیغات جبهه و جنگ. تهران: سپاه - پاسداران انقلاب اسلامی، تبلیغات جبهه و جنگ، ۱۳۶۳ ه.ش
- ای‍ران م‍ن‍طق‍ه‌ای/ زی‍رن‍ظر م‍ح‍س‍ن رض‍ای‍ی مشخصات نشر: ت‍ه‍ران: س‍ازم‍ان ج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی ن‍ی‍روه‍ای م‍س‍ل‍ح، ۱۳۸۳ ه.ش. مشخصات ظاهری: ۲۱۳ ص. ن‍ق‍ش‍ه شابک: ۹۶۴–۸۴۰۸-۴۴–۰
- ب‍دن‍ب‍ال خ‍ورش‍ی‍د: ن‍ه‍ض‍ت ف‍ره‍ن‍گ‍ی/ م‍ح‍س‍ن رض‍ای‍ی؛ ب‍ا ه‍م‍ک‍اری م‍ح‍س‍ن م‍ه‍رآب‍ادی، ص‍ادق ح‍ی‍درخ‍ان‍ی مشخصات نشر: ت‍ه‍ران: ف‍ره‍ن‍گ‌گ‍س‍ت‍ر، ۱۳۷۸ ه.ش
- حسنای پری رضایی، محسن ۱۳۸۶ ه.ش.
- خاص پری رض‍ای‍ی، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۹ ه.ش.
- می‌خواهم مثل ابر بمیرم رضایی، محسن ۱۳۸۹ ه.ش.
- ی‍ادداش‍ت ه‍ای زائ‍ر ۱۸۶ رض‍ای‍ی، م‍ح‍س‍ن، ۱۳۴۰ ۱۳۸۳ ه.ش.
- Regional Iran رض‍ای‍ی، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۴٬ ه.ش.
- آئین فتح رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۶۳ ه.ش.
- ایران آینده در افق چشم‌انداز رضایی‌میرقائد، محسن، ۱۳۳۲ ۱۳۸۵ ه.ش.
- ایران آینده در افق چشم انداز رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۹۰ ه.ش.
- ای‍ران م‍ن‍طق‍ه‌ای رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۳ ه.ش.
- ای‍ران م‍ن‍طق‍ه‌ای رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۴ ه.ش.
 
محسن رضایی

- ب‍دن‍ب‍ال خ‍ورش‍ی‍د: ن‍ه‍ض‍ت ف‍ره‍ن‍گ‍ی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۷۸ ه.ش.
- پ‍اس‍خ ب‍ه چ‍ن‍د پ‍رس‍ش درب‍اره ج‍ن‍گ ای‍ران و ع‍راق رض‍ائ‍ی‌م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن، ۱۳۳۳ ۱۳۸۴ ه.ش.
- ت‍ب‍ی‍ی‍ن آث‍ار ج‍ری‍ان‍ه‍ای ت‍ج‍اری ب‍ر ب‍ه‍ره‌وری ص‍ن‍ع‍ت‍ی درای‍ران م‍ح‍س‍ن‍ی، رض‍ا، ۱۳۲۳ -، م‍ج‍ری طرح ۱۳۸۴ ه.ش.
- تشکیل سپاه بدر رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۹ ه.ش.
- ت‍ئ‍وری ارزش و ق‍ی‍م‍ت رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن، ۱۳۳۲ ۱۳۷۱ ه.ش.
- چ‍ش‍م‌ان‍داز ای‍ران ف‍ردا رض‍ای‍ی، م‍ی‍رق‍ائ‍دم‍ح‍س‍ن، ۱۳۳۳ ۱۳۸۴ ه.ش.
- حقوق متهم در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۸ ه.ش.
- دس‍ت‌ه‍ای پ‍ن‍ه‍ان رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۷۸ ه.ش.
- رویارویی سوم و جهاد اقتصادی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۹۰ ه.ش.
- س‍رم‍ش‍ق‍ی ب‍رای س‍ی‍اس‍ت‍گ‍ذاری و ب‍رن‍ام‍ه‌ری‍زی ف‍ره‍ن‍گ‍ی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۰ ه.ش.
- سردار سرلشکر شهید احمد کاظمی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۹ ه.ش.
- سردار سرلشکر شهید احمد متوسلیان رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۹ ه.ش.
 
محسن رضایی

- سردار سرلشکر شهید حاج علی هاشمی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۹ ه.ش.
- سردار سرلشکر شهید محمد ابراهیم همت رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۹ ه.ش.
- سردار سرلشکر شهید مهدی باکری رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۹ ه.ش.
- سردار سرلشکر شهید مهدی زین‌ الدین رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۹ ه.ش.
- شهید حجت‌ الاسلام فضل‌ الله محلاتی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۹ ه.ش.
- شهید حجت‌ الاسلام و المسلمین عبدالله میثمی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۹ ه.ش.
- موج دوم انقلاب رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۸۵ ه.ش.
- ن‍ظری‍ه پ‍ول، اع‍ت‍ی‍ار و ت‍ع‍ادل ع‍م‍وم‍ی رض‍ای‍ی، م‍ی‍رق‍ائ‍د م‍ح‍س‍ن، ۱۳۳۳ ۱۳۸۴ ه.ش.
- ن‍ه‍ض‍ت ب‍ی‌پ‍ای‍ان: م‍ج‍م‍وع‍ه م‍ص‍اح‍ب‍ه‌ه‍ای دک‍ت‍ر م‍ح‍س‍ن رض‍ای‍ی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ۱۳۷۸ ه.ش.
- فدرالیسم اقتصادی رضایی میرقائد، محسن ۱۳۹۱ ه.ش.

جوایز و افتخارات

رضایی با ۳ بار دریافت نشان فتح درجه ۱ رکورددار دریافت این نشان می‌باشد.
 
محسن رضایی

اولین مناظره در جمهوری اسلامی
بعد از حادثه اشغال گنبد کاووس توسط گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، در ۱۱ اسفند سال ۱۳۵۸ ه.ش، نخستین مناظره در نظام جمهوری اسلامی شکل می‌گیرد. محسن رضایی مسئول وقتِ اطلاعات سپاه، پس از آزادی شهر و دستگیری سران مخالفین مسلح به سید محمد بهشتی پیشنهاد می‌دهد که قبل از محاکمه، به سران چریکهای فدایی خلق اجازه بدهند با آن‌ها مناظره کنند، از آنجا که رضایی مسئول اطلاعات سپاه بود، از طرف نظام با سران چریک‌های فدایی خلق به صورت زنده در صدا و سیمای جمهوری اسلامی مناظره کرد.

در این مناظره ابوالحسن بنی صدر (رئیس‌جمهور وقت) و مصحف (استاندار مازندران)، محسن رضایی (مسئول اطلاعات سپاه)، درویش (مسئول سپاه گنبد)، ولی‌الله فلاحی (فرمانده نیروی زمینی ارتش)، افشار (معاون فرمانده یگان گنبد)، درازگیسو (فرمانده گنبد)، همچنین از سازمان چریک‌های فدایی خلق نیز سه نفر آمده بودند؛ فرخ نگهدار، علی‌محمد فرخی (علی کشتگر) و جمشید طاهری‌پور.
 
محسن رضایی

مناظره به مدت بیش از ۴ ساعت برگزار شد، به مناظره‌ای مشهور و از پربیننده‌ترین برنامه‌های صدا و سیما در آن مقطع زمانی تبدیل گردید. در بخشی از این مناظره محسن رضایی خطاب به بنی صدر می‌گوید:
شما سپاه پاسداران را متهم می‌کنید که با فئودال‌ها در رابطه است؟ اگر چنین بود که آمریکا از آن وحشتی نداشت. ما امیدواریم که مردم قضاوت همیشگی خودشان را خواهند کرد؛ قضاوتی که پشت دشمنان این مرز و بوم را به لرزه درآورد. این قضاوت، قضاوت خلق هاست. قضاوت عده‌ای قدرت طلب و انحصار گرا نیست.
 
محسن رضایی

محسن رضایی در ۲5 اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ه.ش برای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری نامزد شد و در تاریخ ۴ خرداد ۱۴۰۰ ه.ش در میان ۷ نامزد تایید صلاحیت شده این انتخابات از سوی شورای نگهبان قرار گرفت.

منابع:
1. ویکی پدیا
2. سایت جماران
3. وبسایت ویستا
4. خبرگزاری ایمنا
نسخه چاپی