0

تئودور شوان

تئودور شوان
تئودور شوان در تاریخ ۷ دسامبر سال ۱۸۱۰ در آلمان به دنیا آمد. زیست‌ شناس معروف آلمانی بود. پدر این زیست‌ شناس در چاپخانه شاغل بود. وی در نظریه سلولی امروزی بسیار موثر بود. او جهت اولین دفعه سلول‌های شوان را کشف کرد. نیز این آدم فعال در زمینه زیست شناسی کاشف آنزیم پپسین است.

شوان تحصیلات خود را در سال ۱۸۳۴ تکمیل و به کاری در موزه‌ی آناتومی برلین مشغول شد. وی در این تایم آنزیم گوارشی پپسین را کشف کرد. وی نیز در رابطه با تخمیر و حرکات ماهیچه‌ای هم پژوهشاتی انجام داد و توانست کشف‌های مهمی انجام دهد. وی به عنوان استاد زیست شناسی (تشریح) دانشگاه لون، بلژیک در سال ۱۸۳۸ منصوب شد. شوان ساختار طبیعی مخمر را یافت و اصطلاح "متابولیزم" نیز توسط او ایجاد شده است.

شوان نظریه‌ی سلولی ماتیاس یاکوب اشلایدن را جهت حیوانات در سال ۱۸۳۹ پیاده‌سازی کرد و نمایان کرد تمام بافت‌های بالغ حیوانات از سلول‌های جنینی ساخته شده است. شوان بعدها در سال ۱۸۴۸ به دانشگاه لیژ بلژیک رفت و در آنجا به درس دادن زیست‌ شناسی و کالبدشناسی روی آورد.
 

فوت این زیست شناس

در زمان آخر زندگی،  تئودور شوان به مسائل دینی روی آورد. وی تا هنگام مرگش در سال ۱۸۸۲ به پژوهش در رابطه با سلول‌ها ادامه داد. او در هنگام مرگ، ۷۲ سال سن داشت.

منبع: تاریخ ما
Send Comment
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.