0

نادر دست‌ نشان

نادر دست‌ نشان
نادر دست‌ نشان بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ایران بود. وی تمام دوران بازیگری خود را در تیم نساجی گذراند. و زننده بیشترین گل‌ های متوالی در لیگ برتر فوتبال ایران است و به عنوان سرمربی موفق شد به همراه چهار تیم به لیگ برتر صعود کند.
 
شناسنامه
 3 خرداد سال 1339 ه.ش   تولد
 27 فروردین سال 1400 ه.ش  درگذشت
 بیماری کرونا  علت درگذشت
 آرامگاه سید ملال قائمشهر  آرامگاه
ایرانی  ملیت
 اسلام  دین
 شیعه  مذهب
 -  دیگر نام ها
 -  تحصیلات
 -  دانشگاه
 فوتبال  زمینه فعالیت
 -  سبک
 از سن جوانی  سال های فعالیت
 -  آثار مهم
 کسب چند مقام در دوران بازیکنی و مربیگری  جایزه ها
 -  وبگاه رسمی
 -  همسر
 -  فرزندان
 -  والدین

زندگی نامه

تولد
نادر دست‌ نشان در 3 خرداد سال 1339 ه.ش در سید محله قائمشهر است. پدر وی از مهاجرین آذربایجان (باکو) و مادرش ساروی بود. نادر فرزند کوچک خانواده بود و ۳ خواهر و ۵ برادر داشت.
 
درگذشت
نادر دست نشان که بعلت بیماری کرونا در بیمارستان رازی قائمشهر بستری بود، در روز 27 فروردین سال 1400 ه.ش دار فانی را وداع گفت.مراسم تشییع پیکر نادر دست‌نشان با حضور تعدادی از پیشکسوتان فوتبال قائشمهر مانند؛ حسین مسگر ساروی، محمود اسدی، پیروز جغتاپور، مرتضی صادقی و همچنین بازیکنان و کادر فنی تیم نساجی مانند؛ ساکت الهامی، میثم بائو، فرهاد کوچک‌زاده، اسماعیل اسماعیلی در ورزشگاه شهید وطنی برگزار شد و سپس پیکر وی به خانه ابدی در آرامگاه سید ملال به خاک سپرده شد.
 
نادر دست‌ نشان

سمت و فعالیت ها

فعالیت های ورزشی
او فوتبال را نزد برادر بزرگتر خود رحیم دست‌نشان آغاز کرد. وی ابتدا در پست دروازه‌ بان فعالیت می‌کرد ولی برای کمتر پاره شدن لباسهایش به توصیه پدرش که به فوتبال بازی کردنش حساس بود به پست هافبک آمد. دست‌نشان درحالی که مورد نظر تیم های دیگری مانند پرسپولیس نیز قرار داشت، تمام دوران بازیگری خود را در تیم نساجی مازندران گذراند و توانست در ۸ بازی متوالی در یک فصل ۹ گل به ثمر برساند. وی سابقه دعوت به تیم ملی را نیز داشته‌است. دست‌ نشان کاپیتان تیم منتخب مازندران هم بود و در سال ۱۳۶۴ ه.ش بهترین نتیجه تاریخ فوتبال مازندران در لیگ برتر رقم خورد و این تیم بعد از تیم‌ های تهران الف و ب، عنوان سومی جام قدس را کسب کرد. به همین مناسبت تیم منتخب مازندران به عنوان نماینده ایران به جام قائد اعظم پاکستان اعزام شد و در حالی که تیم‌ های ملی چین، پاکستان و بنگلادش در مسابقات حضور داشتند به مقام قهرمانی جام قائد اعظم رسید و نادر دست‌ نشان آقای گل مسابقات شد.
 
نادر دست‌ نشان
 
دوران مربیگری
دست‌ نشان هر ۳ دوره مربیگری A و C ,B آسیا را زیر نظر استادان فیفا (ریچارد بیت انگلیسی، سوبرامانیان مالزیایی و برنارد شون آلمانی) پشت سر گذاشت است. پیش از اتمام این دوره‌ها در سال ۱۳۷۸ ه.ش، دست‌نشان دستیار کارلو سولدوی ایتالیایی در تیم ملی نوجوانان بود؛ و توانست با این تیم به مقام چهارمی آسیا دست یابد.

دست‌ نشان در تیم‌ های بسیاری مربی گری کرده‌است و از او به عنوان یک مربی موفق در بالا آوردن تیم ها به سطح نخست فوتبال ایران نام می‌برند؛ اما وی در هیچ تیمی به غیر از نساجی بیش از یک سال کار نکرده است. او در اولین دوره حضورش در نساجی از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۱ سرمربی این تیم بود. آخرین تیمی که توسط این مربی به لیگ حرفه‌ای ایران صعود کرد صنعت نفت آبادان می‌باشد. نادر دست نشان در سال ۱۳۸۷ با تیم پگاه گیلان نیز نایب قهرمان جام حذفی ایران شد. دست‌ نشان در سال ۱۳۸۸ ه.ش مربی تیم نساجی مازندران شد که بعد از ناکامی از این تیم کناره‌گیری کرد.
 
نادر دست‌ نشان
 
دست نشان سپس تصمیم گرفت با تیم ابومسلم همکاری کند ولی مشکلات زیاد این تیم او را بر آن داشت که در مشهد نماند و با این تیم قرارداد امضا نکند. وی در تیر ماه ۱۳۹۰ ه.ش به عنوان سرمربی تیم شهرداری اراک معرفی شد؛ ولی به علت کسب نتایج ضعیف با این تیم در لیگ آزادگان در اسفند ماه 1390 ه.ش از سمت سرمربیگری تیم شهرداری اراک اخراج گردید در خرداد ۱۳۹۴ ه.ش مدیرعامل باشگاه ماشین‌ سازی تبریز با عقد قرارداد ۲ ساله هدایت دیرینه‌ ترین تیم فوتبال شمالغرب کشور که همانا تیم فوتبال ماشین‌ سازی می‌باشد را به نادر دست نشان سپرد. هواداران سبزجامگان آذربایجان در همان هفته‌ های ابتدایی لیگ دسته ۱ جام آزادگان پس از کسب نتایج مطلوب تیم محبوبشان، آوازه و لقب سپه دار را برای نادر دست نشان برگزیدند.
 
نادر دست‌ نشان
 
به محض پایان یافتن نیم فصل نخست رقابت‌های جام آزادگان ۹۵–۱۳۹۴ ه.ش و شروع تعطیلات نیم فصل، رئیس سازمان ورزش شهرداری تبریز (سهرابی) در مقام متولی مدیریت باشگاه ماشین‌ سازی تبریز که پیشتر نیز به دلیل تخلفات گسترده مالی و اخلاقی موجبات صدور سنگین‌ترین حکم تاریخ فوتبال ایران علیه تیم فوتبال شهرداری تبریز به سال۱۳۹۱ ه.ش را فراهم ساخته بود با تلاش‌های شبانه‌روزی و به رغم مخالفت گسترده قریب به اتفاق هواداران ماشین‌سازی و در عین کسب نتایج درخشان و قرار گرفتن تیم فوتبال ماشین‌سازی در رتبه پنجم جدول، به‌طور ناباورانه نادر دست نشان را از نیمکت مربیان ماشین سازان برکنار و رسول خطیبی را جایگزین وی نمود.
 
نادر دست‌ نشان
 
در پی این اقدام عیسی اکبرزاده مدیرعامل باشگاه ماشین‌سازی به نشانه اعتراض و به دلیل پشتیبانی از نادر دست نشان از سمت خود استعفا داده و او نیز برکنار شد. روز ۱۰ دیماه ۱۳۹۴ ه.ش نادر دست نشان با عقد قرار داد رسمی هدایت تیم فوتبال صنعت نفت آبادان را که در رده نهم جدول جای داشت را بر عهده گرفت. روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه.ش نادر دست نشان توانست تیم فوتبال صنعت نفت آبادان را که در نیم فصل رقابت‌ های جام آزادگان و در رتبه نهم جدول تحویل گرفته بود روانه لیگ برتر فوتبال کشور نماید، تیم فوتبال صنعت نفت آبادان چهارمین باشگاه فوتبال ایران می‌باشد که تحت هدایت «نادر دست نشان» به جام خلیج فارس فوتبال کشور (لیگ برتر خلیج فارس)صعود می‌کند.
 
نادر دست‌ نشان
 
پس از ریخت گرفتن تیم صنعت نفت آبادان از سوی نادر دست نشان با شماری از بازیکنان جوان و جویای نام آن هم با کمترین هزینه ممکن نسبت به سایر تیم های باشگاهی حاضر در رقابت‌های جام خلیج فارس فوتبال ایران، وی توانست نتایج مورد پذیرش هواداران آبادانی را با تیم صنعت نفت بدست آورد اما در ابتدای بهمن ۱۳۹۵ ه.ش در پی بروز حاشیه از طرف دروازه‌بان صنعت نفت و درگیری لفظی حسن هوری با سرمربی نفت آبادان، مدیریت باشگاه رای به برکناری نادر دست نشان داده و فیروز کریمی را جایگزین وی نمودند، این انجام دگرگونی کادرفنی در بستر تیم فوتبال صنعت نفت آبادان موجب اعتراض گسترده هواداران شده و شمار بسیاری از طرفداران نفت آبادان خواهان بازگرداندن نادر دست نشان به باشگاه مورد پسندشان شدند ولی در این میان مدیران باشگاه اعتراض هواداران را نادیده گرفته و هدایت تیم فوتبال صنعت نفت آبادان را به فیروز کریمی سپردند.
 
نادر دست‌ نشان
 
نادر دست نشان پس از جدایی ناخواسته از باشگاه صنعت نفت آبادان به زادگاهش مازندران رفته و سرمربیگری تیم فوتبال دسته اولی باشگاه فوتبال خونه به خونه را بر عهده گرفت. پس از پایان رقابت‌های جام آزادگان ۹۵–۱۳۹۶ ه.ش نادر دست نشان از پذیرش دعوت چندین باشگاه دیگر باز زد و سرانجام وی در خرداد ۱۳۹۶ ه.ش به عنوان سرمربی فصل جدید باشگاه ملوان بندرانزلی برگزیده شده و هدایت ملوانان را برعهده گرفت. ملوانی ها به رغم داشتن تنگناهای فراوان مالی و نبود امکانات لازم با نادر دست نشان در رقابت های لیگ یک خوش درخشیدند و در بالاهای جدول رده بندی قرار گرفتند پس از پایان لیگ دسته یک ۱۳۹۷- ۹۶ ، در تیرماه ۱۳۹۷ ه.ش هدایت تیم فوتبال مس کرمان باری دیگر به نادر دست‌نشان سپرده شد.
 
نادر دست‌ نشان
 
باشگاه فوتبال مس کرمان پیش از این و به سال ۱۳۸۶ ه.ش با سرمربیگری نادر دست نشان به لیگ برتر فوتبال ایران راه یافته بودند و پس از آن همراه با درخشیدن در رده نخست فوتبال باشگاهی ایران توانستند در رقابت های فرامرزی و جام باشگاههای آسیا نیز خوش بدرخشند. تیم فوتبال مس کرمان سال ۱۳۹۲ ه.ش با سرمربی خارجی خود لوکا بوناچیچ به لیگ دسته یک سقوط کرده بود و در پنج سالی که این باشگاه از پهنه هماوردی های جام خلیج فارس دور مانده بود هواداران مس کرمان از روی سکوها مبادرت به تشویق نادر دست‌ نشان نموده بودند و خواهان حضور وی در جایگاه سرمربی باشگاه محبوبشان شده بودند.
 
نادر دست‌ نشان

افتخارات

دوران بازیکنی
جام قدس
۱۳۶۴ ه.ش: سومی با منتخب مازندران
 
جام قائد اعظم
۱۳۶۴ ه.ش: قهرمانی با منتخب مازندران
۱۳۶۴ ه.ش: آقای گلی با منتخب مازندران
 
دوران مربی گری
جام حذفی
۸۷–۱۳۸۶ ه.ش: نایب قهرمان با پگاه گیلان
 
صعود به لیگ برتر
۱۳۸۵–۱۳۸۴ ه.ش: مس کرمان
۱۳۸۸–۱۳۸۷ ه.ش: استیل‌آذین
۱۳۸۹–۱۳۸۸ ه.ش: نفت تهران
۱۳۹۵–۱۳۹۴ ه.ش: نفت آبادان
 
نادر دست‌ نشان

در نگاه دیگران

پیام تسلیت شخصیت ها در پی درگذشت نادر دست نشان

«شهاب‌الدین عزیزی خادم» رییس فدراسیون فوتبال و «منصور قنبرزاده» سرپرست دبیر کلی این فدراسیون، در پیام هایی جداگانه درگذشت دست‌نشان را به جامعه فوتبال و خانواده محترم‌شان تسلیت گفته و برای وی علو درجات و برای بازماندگان‌شان از خداوند متعال صبر جزیل خواستار شدند
 
پیام تسلیت احمد حسین زادگان، استاندار مازندران
درگذشت نادر دست نشان، از چهره های نامدار ورزش فوتبال مازندران و ایران که با عشق عمیق خود به این سامان؛ در تمام دوران ورزشی؛ با پیراهن باشگاه نساجی به میدان رفت و در صحنه های بزرگ بازی و مربیگری در فوتبال، کارنامه ای موفق از خود در باشگاه های مختلف و حتی در سطح ملی بر جای گذاشت؛ موجب اندوه دوستداران ورزش فوتبال و مردم مازندران و موجب تالم و تاثر اینجانب شد.
 
نماینده عالی دولت در مازندران افزود: زنده یاد دست نشان، فوتبالیست و کاپیتانی با نام و نشان و موفق، مربی ارزشمند با کارنامه ای درخشان و انسانی با اخلاق بود، که همگان به نیکی از او یاد می کنند و قطعا یاد و خاطره اش در تاریخ فوتبال این مرز و بوم ماندگار خواهد بود.

حسین زادگان نوشت: اینجانب مصیبت درگذشت ورزشکار با اخلاق و پیشکسوت فوتبال؛ روانشاد نادر دست نشان را به جامعه ورزشی و فوتبال ایران و مازندران و خانواده سوگوار آن فقید سعید تسلیت می گویم و از آستان خداوند قادر متعال، برای آن عزیز سفرکرده؛ علو درجات و رضوان الهی و برای بازماندگان، صبر و شکیبایی مسالت دارم.
 
نادر دست‌ نشان
 
پیام تسلیت هیأت فوتبال گیلان
با نهایت تأسف و تأثر با خبر شدیم نادر دست نشان، سرمربی پیشین تیم‌های پگاه گیلان، ملوان بندرانزلی و سپیدرود رشت به دلیل ابتلا به کرونا دار فانی را وداع گفت. این هیأت مصیبت وارده را به خانواده محترم دست نشان و جامعه بزرگ فوتبال تسلیت گفته و برای آن مرحوم رحمت الهی و سایر بازماندگان صبر و بردباری آرزومند است.
 
پیام تسلیت علی دایی
واقعا حرفی برای گفتن باقی نمانده دوستانمان یک به یک بر اثر کرونا فوت می کنند. درگذشت نادر دست نشان را به خانواده اش صمیمانه تسلیت می گویم.

پیام تسلیت باشگاه استقلال
باشگاه استقلال به این وسیله درگذشت مرحوم نادر دستنشان از مربیان زحمتکش فوتبال ایران را به جامعه ورزش و خانواده آن مرحوم تسلیت می‌گوید.
روحش شاد و یادش گرامی

پیام تسلیت باشگاه پرسپولیس
این باشگاه در پیامی درگذشت اسطوره فوتبال مازندران، زنده یاد نادر دست‌نشان را به خانواده وی، اهالی ورزش و فوتبال ایران، به ویژه طرفداران نساجی قائمشهر و دوستداران فوتبال مازندران تسلیت گفت.
 
نادر دست‌ نشان

پیام تسلیت فراکسیون ورزش و جوانان مجلس شوراى اسلامى
ضایعه درگذشت نادر دست‌نشان که در تمام دوران بازیگری خود در تیم نساجی حضور داشت و زننده بیشترین گل‌های متوالی در لیگ برتر فوتبال ایران است، موجب تألم و تاثر گردید. این مربی قائم‌شهری سابقه هدایت ۲۰ باشگاه در لیگ‌های مختلف فوتبال ایران را داشت و با پگاه گیلان نایب قهرمانی لیگ برتر را به دست آورده بود و شاگردان بسیاری را برای فوتبال کشور تربیت کرد، قطعا جای خالی او در ورزش کشور احساس خواهد شد. فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت درگذشت این مربی فقید که در حال حاضر  مربی‌گری تیم رایکا بابل را بر عهده داشت، برای بازماندگان آن مرحوم و اهالی فوتبال به ویژه در استان مازندران آرزوی صبر و بردباری دارد.

منابع:
1. ویکی پدیا
2. خبرگزاری ایرنا
3. باشگاه خبرنگاران جوان
4. خبرگزاری فارس
Send Comment
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.