0
The current route :

کیوان مزدا

کیوان مزدا
دکتر کیوان مزدا؛ یکی از ایرانیان موفق مقیم فرانسه بودو با این که در فرانسه بزرگ شده بود ولی به دلیل داشتن پدری ایرانی خودرا ایرانی می دانست و در حوزه تخصص خود که جراحی ستون فقرات اطفال بود خدمات فراوانی را انجام داد.
 
شناسنامه
 ۳۱ مرداد ۱۳۳۸ ه.ش  تولد
 ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ه.ش  درگذشت
 حمله قلبی  علت درگذشت
 آرامگاه خانوادگى در شهر اورتافابه  آرامگاه
 ایرانی - فرانسوی  ملیت
 پروفسور مزدا  دیگر نام ها
 جراحی ارتوپدی و ستون فقرات  تحصیلات
 فرانسه  دانشگاه
 پزشک، جراح  زمینه فعالیت
 پدر: سیروس  والدین

زندگی نامه

تولد
کیوان مزدا در سال ۱۳۳۸ ه.ش در آبادان زاده شد. پدرش از زرتشتیان ایران بود و سیروس نام داشت و مادرش فرانسوی بود. اصالت پدری او از زرتشتیان یزد بود.
 
درگذشت
کیوان مزدا سرانجام در ۱۱ مهرماه ۱۳۹۷ ه.ش و در سن ۵۹ سالگی در پاریس بعد از یک جلسه پرفشار کاری بر اثر حمله قلبی درگذشت و در آرامگاه خانوادگى اش در شهر اورتافابه خاک سپرده شد. 
 
کیوان مزدا

سمت و فعالیت ها

فعالیت های علمی
تحصیلات
وی در سن ۷ سالگی به همراه خانواده‌اش به فرانسه مهاجرت کرد و تحصیلات عالی خود را در رشته پزشکی و جراحی ارتوپدی و فلوشیپ جراحی ستون ستون فقرات به اتمام رساند.
 
فعالیت های علمی
کیوان مزدا رئیس بخش ارتوپدی کودکان «بیمارستان روبرت دوبره» پاریس و همچنین عضو سازمان پزشکان بدون مرز و مؤسسه «زنجیره امید فرانسه» بود. او از سال ۱۳۸۶ ه.ش فعالیت خود را با نام مؤسسه زنجیره امید ایران در کشور زادگاهش نیز آغاز کرد و هر سال ۴ بار برای معاینه و معالجه رایگان کودکان فاقد توان مالی و دارای بیماری‌های سخت و پیچیده به ایران سفر می‌کرد و در طی این سفرها سالی ۲ بار نیز با همراهی تیم جراحی خود عمل‌های جراحی را در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان نورافشار انجام می‌داد.
 
کیوان مزدا

وی در این سفرها علاقه‌ای به مصاحبه با رسانه‌ها نداشت و فعالیتش را در سکوت کامل و بدور از هرگونه بازتاب خبری انجام می‌داد و به فرانسه بازمی‌گشت. وی در این سفرها علاقه ای به مصاحبه با رسانه ها نداشت و فعالیتش را در سکوت کامل و بدور از هرگونه بازتاب خبری انجام می داد و به فرانسه بازمی‌گشت. او در شهریور ۱۳۹۷ ه.ش توانست ۲۸ کودک را با کمک تیم جراحی خود عمل جراحی کنند. این سفر آخرین مراجعت وی به ایران بود.

دکتر کیوان مزدا جزو بهترین و بزرگ ترین جراحان جهان بود که برای کسب پول و تجارت پزشک نشده بود.دکتر کیوان مزدا جراح و دکتر متخصص حرفه ای بود، که همیشه در امور خیریه پیش قدم می شد. روش و تکنیک خاص و ابداعی دکتر کیوان مزدا در اصلاح انحراف‌های‌ ستون فقرات، هم‌اکنون در اکثر مراکز دنیا استفاده می شود و با این تکنیک منحصربه‌فرد امکان عمل‌های‌ پیچیده ستون فقرات به وجود آمد.
 
کیوان مزدا

اندیشه / نظرات

او ادامه داد: «٣٠ سال است که کار من این است، فعالیت داوطلبی جزئی از زندگی ام است؛ برهانی، برای توجیه آن ندارم، همان گونه که نفس می کشم، کار داوطلبی می کنم، به نظر شما، نفس کشیدن دلیل می خواهد؟»
 آرزو و کلام آخر وی برای دنیا و مردمانش این بود: «جنگ نباشد، غذا باشد. زندگی بدون هیچ گونه تبعیض.»

منابع:
1. ویکی پدیا
2. بیتوته
Send Comment
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.