0

کونیکو یامامورا

کونیکو یامامورا
کونیکو یامامورا با نام ایرانی سبا بابایی متولد سال ۱۳۱۷ ه.ش در ژاپن، مادر شهید محمد بابایی است.
 
شناسنامه
 سال 1317 ه.ش  تولد
 10 تیر سال 1401 ه.ش  درگذشت
 ضایعه تنفسی  علت درگذشت
 قطعه ۴۵ بهشت زهرا (سلام الله علیها)  آرامگاه
 ژاپنی  ملیت
 اسلام  دین
 سبا بابایی  دیگر نام ها
 مترجم زبان ژاپنی  زمینه فعالیت
 اسدالله بابایی  همسر
 بلقیس، محمد، سلمان  فرزندان

زندگی نامه

تولد
کونیکو یامامورا با نام ایرانی سبا بابایی متولد سال ۱۳۱۷ ه.ش در ژاپن، مادر شهید محمد بابایی است. دین او قبل از مشرف شدن به اسلام، بودایی بود که پس از آشنایی و ازدواج با یک تاجر ایرانی اهل یزد به نام اسدالله بابایی، در بیست سالگی به ایران مهاجرت کرد و از آن زمان در ایران اقامت داشت.فرزند او محمد بابایی در جبهه جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شهید شد و از آن پس کونیکو یامامورا را به عنوان “تنها مادر شهید ژاپنی” میشناسند.عده‌ای او را پس از مسلمان شدن «سبا» و برخی نیز مریم صدا می کنند. اما خودش می‌گوید: نام من پس از ایمان آوردن به اسلام تغییری نکرده، کونیکو ماند و در شناسنامه ایرانی ام کونیکو بابایی ثبت شده است.
 
درگذشت
کونیکو یامامورا مادر شهید محمد بابایی ظهر جمعه دهم تیرماه ۱۴۰۱ به علت ضایعه تنفسی در بیمارستان خاتم الانبیاء بستری شده بود، درگذشت.پیکر این بانوی ماجده و مومنه پس از تشییع، در قطعه ۴۵ بهشت زهرا (سلام الله علیها) به خاک سپرده شد.
 
کونیکو یامامورا

سمت و فعالیت ها

خانم کونیکو یامامورا پس از مهاجرت به ایران به عنووان مترجم زبان ژاپنی مشغول بکار شد و در ترجمه کتاب های فارسی به ژاپنی و ترجمه کارتونهای ژاپنی به فارسی نیز با صدا و سیما همکاری داشت. او همچنین از فعالان موزه صلح تهران تهران بود و چند سال به عنوان مادر موزه صلح در این موزه فعالیت داشت.کونیکو یامامورا، زنی مسلمان، حج رفته و مادر شهید است که هم سابقه مبارزات انقلابی دارد و در سال‌های ابتدایی راه اندازی رادیو ژاپنی، فعالدانه در پایه‌ گذاری این رسانه نقش‌ آفرینی کرد و پس از آن تاکنون به عنوان کارشناس با این رادیو همراه بوده است.

در نگاه دیگران

کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» که به قلم حمید حسام و مسعود امیرخانی نوشته شده، داستان زندگی کونیکو یامامورا، تنها مادر شهید جنگ تحمیلی است که از دوران کودکی او در ژاپن تا شهادت فرزندش در فکه را روایت می‌کند.
مستندی به نام "کونیکو یامامورا" نیز درباره زندگی و فعالیتهای او از شبکه خبر پخش شده است.

پیام تسلیت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور:
درگذشت مرحومه سبا بابایی (کونیکو یامامورا) مادر تنها شهید ژاپنی دوران دفاع مقدس، مایه تاسف و تالم خاطر شد.
این مادر فداکار بعد از تشرف به دین مبین اسلام و ایمان و ارادت به مکتب تشیع و خاندان عصمت و طهارت (ع)، با مهاجرت به ایران فصل جدیدی از زندگی خود را آغاز کرد.
این مهاجر سرزمین آفتاب با پرورش فرزند دلاورش شهید گرانقدر "محمد بابایی" و تقدیم آن در مسیر دفاع از میهن اسلامی ایران، نام و یاد خود و فرزندش را در دفتر زرین ایثار و شهادت برای همیشه ماندگار کرد.
ایشان پس از شهادت فرزندش هم با انجام فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای از جمله ساخت آموزشگاه شهید محمد بابایی در یزد، راه اندازی موزه صلح تهران، راه‌اندازی بازارچه‌های خیریه، همراهی و راهنمایی دانشجویان ژاپنی در ایران و تدریس قرآن کریم آثار و خدمات ارزنده‌ای به یادگار گذاشت.
اینجانب درگذشت این بانوی مومنه را به خاندان گرامی بابایی تسلیت عرض می کنم و از درگاه خداوند برای آن مرحومه علو درجات و همنشینی با فرزند شهیدش و برای بازماندگان معزز صبر و سلامتی مسألت دارم.
 
کونیکو یامامورا

پیام تسلیت محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی:
درگذشت بانوی صبور خانم کونیکو یامامورا (سبا بابایی) مادر شهید والامقام محمد بابایی موجب تالم و تاثر گردید.
این مادر فداکار و مؤمنه به‌عنوان تنها مادر شهید دفاع‌مقدس با اصالت ژاپنی، تجلی‌ عشق و دلدادگی به خدا بود که با تربیت فرزندی دلاور در دامن پرمهر خویش و سال‌ها صبوری در شهادتش، الگویی حقیقی از دین و شریعت را جلوه‌گر ساخت و نام خود را در دیوان حماسه‌های این مرز و بوم جاودانه کرد. 
اینجانب ضمن عرض تسلیت به تمامی بانوان مومنه کشورمان،  ‌دوستان‌ و آشنایان، خانواده مکرم و وابستگان، برای آن فقیده سعیده، رحمت واسعه الهی و همجواری با فرزند شهیدش و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.

پیام تسلیت فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
درگذشت بانوی گرانقدر مرحومه سبا بابایی (کونیکو یامامورا) مادر گرانقدر ژاپنی الاصل شهید عالیقدر دفاع مقدس "محمد بابایی " مایه تاسف و تالم خاطر گردید.
این مادر مومنه و با فضیلت تحت تاثیر مغناطیس اسلام عزیز و فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام با تشرف به آیین پیامبر اعظم (ص) و شریعت محمدی، ندای اسلام، انقلاب و نظام اسلامی سرداد و در زمره جبهه حق و پیام آوران حقیقت با تربیت فرزندی برومند و مجاهد، نام سترگ و با شکوه خود در دفتر حماسه سازان هشت سال دفاع مقدس و پیشتازان جهاد فرهنگی ثبت و جاودانه ساخت.
فقدان این بانوی صالحه و صبار را به خاندان گرامی بابایی تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم و از درگاه خدای کریم و نعیم برای آن فقیده سعیده علو درجات و همنشینی با حضرت زهرا سلام الله علی‌ها و فرزند شهیدش و برای بازماندگان و سوگواران وی صبر جمیل و اجر جزیل طلب می‌کنم.

پیام تسلیت وزیر دفاع
تاریخ زندگی مادران شهدا با فداکاری، از خودگذشتگی و انتظار عجین شده است و آنان مصادیق زنده ایثار و ایمان صادق به وعده‌های الهی هستند که با لبیک به فرمان امام خمینی (ره) با «باموالهم و انفسهم» امانت‌های خداوند را در راه حق اهدا کردند.
خبر درگذشت ام الشهید خانم سبا بابایی (کونیکو یامامورا) تنها مادر شهید دفاع مقدس با اصالت ژاپنی، موجب تاثرو تالم شد.
آن بانوی مؤمنه، مکرمه و نمونه، پس از سال‌ها خدمت در نظام جمهوری اسلامی سرانجام به لقإ الله پیوست.
اینجانب از خداوند متعال برای روح بلند ایشان علو درجات و همنشینی با فرزند شهیدش و برای بازماندگان صبر جزیل آرزومندم.
 
کونیکو یامامورا

تسلیت فرمانده فراجا
«خبر درگذشت بانو سبا بابایی (کونیکو یامامورا) مادری صبور و نمونه باعث تألم و تأثر فراوان شد.
بانو سبا بابایی زنی بود که در دامن پاک و مطهره‌اش فرزندی چون "محمد بابایی" به بالندگی رسید و با رسیدن به مقام عظمای شهادت در آسمان ها پروازی جاودانه یافت. زنی از سرزمین آفتاب و ژاپنی الاصل که تمام تلاش خود را پس از گرویدن به دین مبین اسلام به کار بست تا از خود و نسلی که تربیت می‌کند نامی ماندگار بماند و پس از شهادت فرزندش صبورانه مسیر زندگی را به سوی تعالی طی کرد.
اینجانب فقدان این مادر بزرگوار و نمونه را به ملت شریف ایران اسلامی، خانواده معظم شهدا و بازماندگان آن مرحومه تسلیت گفته و آمرزش، مغفرت و مراتب عالی برای وی در کنار روح بلند فرزندش از درگاه باریتعالی مسئلت دارم.
سرتیپ پاسدار حسین اشتری

پیام تسلیت رئیس دانشگاه تهران
انالله و انا الیه راجعون
با کمال تأثر و تأسف، خبر درگذشت خانم کونیکو یامامورا (سبا بابایی)، مادر شهید عالیقدر «محمد بابایی» و مدرس دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران دریافت شد.
مرحومه کونیکو یامامورا (سبا بابایی) یکی از نخستین اساتید ژاپنی دانشگاه تهران بودند که به مدت ده سال به عنوان مدرس مدعو با گروه زبان و ادبیات ژاپنی دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران همکاری و نقش پررنگی در راه‌اندازی این رشته و تربیت نیروهای نسل نخست کارشناسان زبان ژاپنی دانشگاه تهران داشتند. این بانوی مومنه بی شک یکی از فرهیختگان برجسته و پرتلاش انقلابی به شمار می‌آیند که فعالیت‌های پربار و پربرکت ایشان ماندگار خواهد ماند.
اینجانب به نمایندگی از دانشگاه تهران، ضمن ابراز تأثر عمیق، درگذشت این بانوی صالحه و فرهیخته را به خانواده مکرم ایشان و جامعه دانشگاهی تسلیت عرض نموده، رحمت و مغفرت واسعه الهی برای آن مرحومه و سلامتی و شکیبایی برای بازماندگان از درگاه خداوند منان مسئلت می‌نمایم.
سید محمد مقیمی
رئیس دانشگاه تهران
فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران»

منابع:
1. ویکی پدیا
2. خبرگزاری فارس
3. خبرگزاری ایسنا
4. وبسایت حرف تازه
Send Comment
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
Sunday, July 3, 2022
Estimated time of study: