0

نواب نصیر شلال

نواب نصیر شلال
نواب نصیر شلال وزنه‌ بردار ایرانی است، نصیرشلال در المپیک لندن ۲۰۱۲ میلادی صاحب مدال طلا شد.
 
شناسنامه
 12 فروردین سال 1368 ه.ش   تولد
 -  درگذشت
 -  علت درگذشت
 -  آرامگاه
 ایرانی  ملیت
 اسلام  دین
 شیعه  مذهب
 -  دیگر نام ها
 رشته تربیت بدنی  تحصیلات
 -  دانشگاه
 ورزشی  زمینه فعالیت
 وزنه برداری  سبک
 از سال 1384 ه.ش  سال های فعالیت
 -  آثار مهم
 کسب مدال طلای المپیک  جایزه ها
 -  وبگاه رسمی
 -  همسر
 -  فرزندان
 -  والدین

زندگی نامه

تولد

نصیر شلال در سال ۱۳۶۸ ه.ش در مسجد سلیمان متولد شد و در سال ۱۳۸۲ ه.ش با خانواده به شهر اهواز مهاجرت نمود و در سال ۱۳۸۴ ه.ش به عضویت تیم ملی وزنه برداری درآمد. به گفته وی نصیر نام یک طایفه بختیاری در ناحیه شلال در کوه های بختیاری در پشت دریاچه سد شهید عباسپور و غرب رودخانه کارون شهرستان اندیکا استان خوزستان است.

 

نواب نصیر شلال

فعالیت ها

فعالیت های ورزشی

وی در رشته تربیت بدنی تحصیل کرده و از جمله قهرمانان رشته وزنه‌برداری به حساب می‌آید. نصیرشلال وزنه‌برداری را از ۱۵ سالگی در مسجدسلیمان آغاز کرد و با کسب مقام قهرمانی رقابت‌های المپیاد ورزشی ایرانیان، توجه کارشناسان این رشته را معطوف استعداد خود کرد. نواب طی سال‌ها تمرین افتخارات متعددی را در مسابقات مختلف کسب کرده است.

وی در اولین حضور مهم بین‌المللی خود در مسابقات جوانان جهان در سال ۲۰۰۶ میلادی با ثبت رکورد۳۵۰ کیلوگرم، در رده پنجم قرار گرفت. نصیرشلال، سال ۲۰۰۷ در مسابقات جوانان جهان موفق به کسب دو مدال برنز شد. او که مدال‌های نقره جوانان و بزرگسالان آسیا را در اختیار داشت، در پراگ اولین مدال جهانی خود را به گردن آویخت.
 

نواب نصیر شلال


نواب در ۱۸ سالگی، در دسته ۹۴ کیلوگرم رقابت فشرده‌ای با حریفان قزافستانی و اوکراینی داشت. نماینده ایران در یک‌ضرب پس از آرتم ایوانف اوکراینی و وزنه‌بردار اهل قزاقستان در رده سوم قرار گرفت. در سی و چهارمین دوره مسابقات جوانان جهان که سال میلادی ۲۰۰۸ در کلمبیا برگزار شد، نواب نصیرشلال در دسته ۹۴ کیلوگرم با مجموع ۳۶۳ کیلوگرم به مدال برنز رسید.

وی در سال ۲۰۰۹ میلادی در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا به میزبانی قزاقستان، با ۳۷۶ کیلو روی سکوی سوم ایستاد. نصیرشلال در مسابقات جهانی پاریس در سال میلادی 2011 به مقام ششم رسید و رکورد ۴۰۳ کیلوگرم را به جا گذاشت.
 

نواب نصیر شلال


وی در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۲ میلادی آسیا در کره جنوبی، در دسته ۱۰۵ کیلوگرم با مهار وزنه ۱۸۷ کیلوگرم در یک‌ضرب طلا گرفت اما در دوضرب ریسک کرد و قبل از تثبیت قهرمانی‌اش، برای خلق رکوردهای تازه به روی تخته آمد. همین اشتباه فنی منجر به حذف او از گردونه رقابت‌ها شد.

نصیرشلال در مسابقات المپیک 2012 میلادی لندن در کاروان ورزشی ایران حضور داشت و در حرکت اول خود موفق به مهار وزنه 183 کیلوگرمی نشد و در بار دوم هم آن را انداخت. اما در آخرین فرصت خود وزنه 184 کیلوگرمی را بالای سر برد. در حرکت دو ضرب نصیرشلال پشت وزنه 222 کیلوگرمی که برایش انتخاب شده بود، ‌ قرار گرفت و با وجود لیفت خوب وزنه را به زحمت بالای سر برد، اما به هر شکل ممکن آن را مهار کرد.
 

نواب نصیر شلال


در حرکت دوم نصیرشلال 227 کیلوگرم را زد و در حرکت سوم نتوانست وزنه 229 کیلویی را بزند و سرانجام به مقام دوم رسید و مدال نقره را کسب کرد.

با اعلام کمیته بین المللی المپیک با توجه به مثبت بودن دوپینگ وزنه بردار اوکراینی که قبل از این مدال طلا را در این وزن از آن خود کرده بود، طلای نواب نصیر شلال در دسته ۱۰۵ کیلوگرم المپیک لندن تایید شد. با این مدال، ایران در این وزن، پس از ۱۲ سال (پس از مدال طلای حسین توکلی) صاحب مدال شد.
 

نواب نصیر شلال
 
سال مکان وزن یک‌ضرب (کیلوگرم) دوضرب (کیلوگرم) مجموع رتبه
۱ ۲ ۳ رتبه ۱ ۲ ۳ رتبه
بازی‌های المپیک
۲۰۱۲ لندن، بریتانیا ۱۰۵ کیلوگرم ۱۸۳ ۱۸۳ ۱۸۴ ۶ ۲۲۲ ۲۲۷ ۲۲۹ ۲ ۴۱۱
قهرمانی جهان
۲۰۱۱ پاریس، فرانسه ۱۰۵ کیلوگرم ۱۷۵ ۱۸۰ ۱۸۵ ۷ ۲۱۱ ۲۱۱ ۲۲۳ ۵ ۴۰۳ ۶
۲۰۱۵ هیوستون، ایالات متحده آمریکا ۱۰۵ کیلوگرم ۱۸۱ ۱۸۱ ۱۸۶ ۶ ۲۲۰ ۲۲۳ ۲۲۶ -- -- --
بازی‌های آسیایی
۲۰۱۴ اینچئون، کره جنوبی ۱۰۵ کیلوگرم ۱۷۶ ۱۸۱ ۱۸۴ ۳ ۲۱۷ ۲۱۹ ۲۱۹ -- -- --
قهرمانی آسیا
۲۰۰۷ تائی‌یوان، جمهوری خلق چین ۹۴ کیلوگرم ۱۵۴ ۱۹۱ ۶ ۳۴۵ ۴
۲۰۰۹ تالدی‌قورغان، قزاقستان ۹۴ کیلوگرم ۱۶۴ ۱۶۹ ۱۷۱ ۵ ۱۹۷ ۱۹۷ ۲۰۷ ۳۷۶
۲۰۱۲ پیونگتائک، کره جنوبی ۱۰۵ کیلوگرم ۱۸۳ ۱۸۳ ۱۸۷ ۲۲۵ ۲۲۵ ۲۲۵ -- -- --
قهرمانی جوانان جهان
۲۰۰۶ هانگژو، جمهوری خلق چین ۹۴ کیلوگرم ۱۵۱ ۱۵۶ ۱۵۸ ۷ ۱۸۳ ۱۸۹ ۱۹۴ ۵ ۳۵۰ ۵
۲۰۰۷ پراگ، جمهوری چک ۹۴ کیلوگرم ۱۵۶ ۱۶۱ ۱۶۴ ۱۹۳ ۱۹۸ ۲۰۳ ۴ ۳۵۴
۲۰۰۸ کالی، کلمبیا ۹۴ کیلوگرم ۱۶۴ ۱۷۱ ۱۷۴ ۱۹۴ ۱۹۹ ۲۱۱ ۳۶۳

منابع:
1. ویکی پدیا
2. کمیته ملی المپیک
نظرات کاربران
Send Comment
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.